*متخصص پوست و مو و زیبایی و کاشت مو * دکتر صداقت پیشه *

مشاوره رایگان کاشت مو در مطب انجام می پذیرد. تلفن: 88881101 ,5-88206544.آدرس: تهران، خ ولی عصر، نبش خ توانیر، پلاک 2492. کاشت مو و ابرو با روشهای FUT و FIT و BHT با حداکثر تراکم انجام می شود. توضیح: این وبلاگ با بیش از 12 سال سابقه، از پیشگامان وبلاگ پزشکی در کشور می باشد. برای مراجعه به سوالات مطرح شده به قسمت پایین، سمت چپ مراجعه فرمایید.

عوامل ریزش مو
ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: ریزش مو ،ریزش موی منطقه ای

شیوه کار این وبلاگ عمدتا بر اساس سوال و جواب با خوانندگان محترم درباره بیماری های آنان است. و گاهی نیز مقالاتی در اینجا قرار داده می شود.

مقاله

موی انسان متشکل از ترکیب پروتئین – کراتین بوده و بیرونی ترین لایه پوست محسوب میشود. عمر سلو لهای مو، حداکثر چهار سال بوده و بطور کلی هر تار موی انسان دارای یک چرخه رشدی است که سه تا شش سال به طول می انجامد.

در طول یک ماه ، هر تار مو در حدود یک سانتیمتر رشد میکند و در طول یک دوره سه ماهه، در حدود 90 درصد از کل موهای سر، رشد خواهد کرد و 10 درصد دیگر در دوران استراحت به سر می برند. پس از گذشت سه ماه، 10 درصد باقیمانده شروع به ریزش کرده و تارهای جدید جایگزین آنها می شود. بطور طبیعی، روزانه 50 تا 100 تار مو از صد هزار تار موی سر هر فرد می ریزد.

نازک شدن، کم حجم شدن موها، ریزش بیش از حد طبیعی و ریزشهای منطقه ای، طبیعی نبوده و با تشخیص عامل ریزش یا ضعیف شدن مو، باید هر چه زودتر به درمان آن پرداخت.

از عمده ترین علل ریزش مو می توان به مشکلات هورمون، پرکاری و یا کم کاری تیروئید و عدم تعادل ترشح هورمونی آندروژن یا استروژن اشاره کرد. کم خونی، بیماریهای عفونی، میکروبی یا قارچی و تغییرات هورمون که در دوران بارداری رخ می دهد، از دیگر علل ریزش مو، محسوب می شود.

در دوران بارداری افزایش میزان هورمون ها مانع از ریزش موهایی که در مرحله استراحت قرار دارند، می شود ولی پس از زایمان و بازگشت سطح هورمون ها به حالت عادی، موها در حجم وسیع شروع به ریزش می کنند.